Şehzadeler Belediyesi haziran sonunda 1 MW'lık GES'i faaliyete geçirecek.
Manisa’nın Şehzadeler Belediyesi haziran sonu itibarıyla faaliyete geçecek olan 1 MW’lık Güneş Enerji Santrali (GES) ile belediyenin elektrik giderlerinin %40’ını karşılayacak.
Şehzadeler Belediyesi’nin Kırançiftlik Mahallesi’nde 20 dönümlük bir alanda hayata geçireceği Güneş Enerji Santrali bu ay sonu itibarıyla faaliyete girecek. 1 MW kapasiteye sahip santralin, yıllık 1.734.416 kWh elektrik üreteceğini belirten Şehzadeler Belediye Başkanı Ömer Faruk Çelik bu üretim ile dört kişilik 571 hanenin yıllık tüketiminin karşılanabileceğini de sözlerine ekledi.
2022 yılı elektrik fiyatları ile belediyenin bu yıl elektrik tüketimini 5 milyon kWh; giderinin ise 11.000.000 ila 12.000.000 TL arasında olmasını beklediklerini belirten Çelik, “Bu santral ile belediyemizin elektrik giderlerinin %40’ını karşılayacağız.” dedi.
Ayrıca 20 dönümlük bir alanda kurulacak olan ikinci bir santralin yapımı için daha gerekli izinleri aldıklarını ve imar planı çalışmalarının sürdüğünü belirten Başkan Çelik, ikinci santralin de devreye girmesiyle belediyenin elektrik tüketiminin neredeyse tamamının güneş enerji santralleriyle elde edeceğinin altını çizdi.
Türkiye’nin 2021 yılının son döneminde Paris İklim Antlaşmasını kabul ederek yürürlüğe koyduğunu anımsatan Başkan Çelik şu bilgileri aktardı: “Bu kapsamda karbonmonoksit salınımının azaltılması artık bizim için de bir önemli hale geldi. Bu bağlamda yenilenebilir enerjiden elektrik tüketiminin karşılanması büyük bir önem arz ediyor. Şu an ülkemizde 7 bin 953 MW’lık Güneş Enerji Santrali mevcut ve ülkemizin 2023 yılı hedefi bu güneş enerji santrali gücünü 10 bin MW’a çıkartmak.”
Diğer yandan Şehzadeler Belediyesi olarak bu proje ile 990 ton karbonmonoksit salınımını engellemiş olacaklarını kaydeden Başkan Çelik sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu değer yılda 82 bin 500 ağacın karbonmonoksit emilimine eş değerdir. Yani yılda 82 bin 500 ağaç dikmiş kadar doğa için bu santralin faydası olmuş olacak.”